ELEKTROLÄ°POLÄ°Z


ELEKTROLİPOLİZ ile BÖLGESEL ZAYIFLAMA

Zayıflama ile ilgili sık karşılaşılan sorunlardan biri, bölgesel olarak biriken ve diyet ve egzersize rağmen verilemeyen yağ dokusudur.

Özellikle karın ve bacaklarda biriken bu inaktif yağ hücrelerini harekete geçirmek zordur. Bunun nedeni inaktif yağ hücrelerinin etrafındaki kan ve sıvı dolaşımının bloke olması ve hücre içindeki büyük yağ moleküllerinin hücre zarını geçememesidir.


Bu yağlardan kurtulmanın en radikal yolu liposuction (yağ emme, yağların alınması) olmakla beraber büyük bir ameliyat olması, anestezi gerektirmesi, pahalılığı, yan etkiler nedeniyle başka yöntem arayışlarına ihtiyaç duyulmuştur.

Bu yöntemler arasında öne çıkanlardan biri de elektrolipolizdir. Elektrolipoliz dializ hastalarına uygulanan elektroterapi sırasında cilt altı yağ dokusunun inceldiğinin farkedilmesiyle tesadüfen bulunmuştur.


Elektrolipoliz inaktif yağ hücrelerini aktif hale geçirerek yağların atılmasına olanak sağlayan bir yöntemdir.

Kilo kaybetmeyi sağlamaz ancak birikmiş bölgesel yağların dağıtılmasına ve şekil vermeye yönelik bir işlemdir.

Lenf drenajı ile birleştirilen elektrolipoliz istenmeyen yağlardan kurtulmanın yeni bir yoludur.

Karın, kalça, basen, kol gibi birikmiş yağların eritilmesinin nisbeten güç olduğu bölgelerde cilt üzerine yerleştirilen elektrodlar - paletler, veya daha etkilisi, cilt altına, yağ tabakasının üzerine yerleştirilen ince iğneler vasıtasıyla verilen düşük voltajlı elektrik uyarı, yağ hücrelerinde trigliseritlerin yağ asidine dönüşmesini sağlar. Yağ asitleri hücreler arası sıvıya ve lenf dolaşımına geçer. Lenf drenajı ile yağ asitleri bölgeden uzaklaştırılır.

7,5-15 cm uzunluğunda çok ince iğnelerin cilt altına veya paletlerin cilt üzerine yerleştirilerek 3 programlı özel makinası ile uygulanan bir tedavidir. İğnelerle yapılan tedavi tıbbi bir işlemdir ve doktor tarafından uygulanır. İhtiyaç olan alanlarda iğneler veya paletler yerleştirildikten sonra 3 program 15-20 dakikalık sürelerle uygulanır.

İğneler yerleştirildikten sonra başlatılan ilk program yerleştirilen iki iğne arasında elektromanyetik alan yaratarak yağların parçalanmasını sağlarken, farklı frekanslarla yine aynı iğneler üzerinden uygulanan ikinci program bölgenin sıkılaştırılmasını sağlar.

Bu işlemler neredeyse tamamen ağrısızdır ve anestezi gerektirmez. Hasta uygulanan programa bağlı olarak ilgili bölgede karıncalanma, yoğrulma, güçlü bir masaj yapılıyormuş gibi bir his alır.


Takiben iğneler çıkarılıp paletler yerleştirilir ve üçüncü programda lenf drenajı sağlanır.


Tüm tedavi içinde ağrıya katlanmak gibi bir durum söz konusu değildir. Cihazın ayarlanması hastanın rahatsız olmayacağı seviyeye göre yapılır.

Anestezi gerektirmemesi, vücuda herhangi bir yabancı madde verilmemesi, allerji riski olmaması, sonuçların ilk seanstan itibaren görülmeye başlanması nedeniyle elektrolipoliz tercih edilen bir tedavi olmaktadır. Nadiren ciltaltında geçici morluklar oluşabilir.

Parçalanan yağlar idrarla yağ asidi şeklinde atıldığı için hastanın bol su içmesi önerilir.

İğneden çekinenler için tüm programlar paletlerle uygulanabilir, ancak paletlerin etkinliği daha düşüktür.

Kalp pili olanlarda, metal implantı olanlarda, ciddi sıvı elektrolit dengesizliği olanlarda ve hamilelerde uygun değildir.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Uzm. Dr. Hakan Aytaş
0312 445 00 46
0532 360 80 64
akuankara@yahoo.com
Reşit Galip Cd. Rabat Sk. 22/1 GOP Ankara

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -